Cover Image

Jakie materiały można ciąć wodą?

Grudzień 3, 2021
Czas czytania: 3 minut

Cięcie wodą jest jedną z nowszych technologii, dzięki którym możliwe jest cięcie metali w sposób dokładny i bezpieczny. Do obróbki za pomocą tej metody wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia CNC, sterowane za pomocą specjalistycznych programów komputerowych. Jest to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych metod wykorzystywanych do cięcia metali. Za jej pomocą wycinane są części zarówno z różnego rodzaju metali, jak i szkła oraz kamieni.

Do jakich materiałów wykorzystuje się cięcie wodą?

W cięciu wodą wykorzystuje się strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem. W przypadku grubszych materiałów konieczne jest dodanie do wody specjalnego ścierniwa. Ta metoda cięcia wykonywana jest na zimno, dzięki czemu obrabiane materiały nie zmieniają swojego kształtu ani właściwości. Cechą charakterystyczną cięcia wodą jest bardzo duża precyzja, dzięki której krawędzi otrzymanego elementu nie są poszarpane. Dzięki wykorzystaniu obróbki CNC każdy z elementów jest wykonany zgodnie nawet z najbardziej skomplikowanym projektem, a ich jakość jest powtarzalna.

Dzięki wykorzystaniu tej metody można wykonywać elementy z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej cięcie wodą wykonuje się na stali nierdzewnej, konstrukcyjnej, narzędziowej, aluminium, granicie, konglomeracie i marmurze. Za pomocą wody można ciąć również gres, glazurę, płytki ceramiczne, drewno, szkło, tworzywa sztuczne, beton, piankę oraz gumę. Metoda ta jest coraz częściej wykorzystywana ze względu na swoje liczne zalety. Metodę tą wykorzystuje się zarówno w branży motoryzacyjnej, branży budowlano-remontowej jak również w firmach instalatorskich.

Dużym plusem cięcia wodą jest jego uniwersalność. Ze względu na szerokie spektrum materiałów, do których możemy wykorzystać tę metodę, otrzymując świetnie wykonany element. Ze względu na brak podniesienia temperatury obróbki, materiał nie odkształca się, nie zmienia kolorystyki ani struktury, co może zdarzyć się przy wykorzystaniu innych metod. Za coraz częstszym wykorzystaniem tej metody przemawia również fakt, że jest to metoda bardzo bezpieczna i co ważne – ekologiczna, co w obecnych czasach ma ogromne znaczenie.