Cięcie wodą Śląskie

 

Firma LOKO specjalizuje się w cięciu wodą, a województwo śląskie to główny obszar naszej działalności. Wycinamy elementy w takich materiałach jak stal nierdzewna, szkło lub tworzywa sztuczne. Pracujemy na urządzeniach CNC, czyli nowoczesnych maszynach sterowanych programami komputerowymi.

Wśród zalet cięcia wodą wyróżnia się przede wszystkim niską cenę, szybkość i dokładność oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Sam proces cięcia wodą nie powoduje zagrożenia dla osób znajdujących się w otoczeniu, ponieważ nie dochodzi do wydzielania żadnych pyłów, ani gazów, a jakość ciętych krawędzi jest zgodna z najwyższymi standardami.

NOWOCZESNE I EKOLOGICZNE CIĘCIE WODĄ

Cięcie wodą jest ekologicznym procesem rozdzielania różnych materiałów. W tej technologii wykorzystuje się wodę pod bardzo dużym ciśnieniem. Podczas cięcia grubszych i twardszych materiałów do wody dodaje się ścierniwo. Cięcie wodą jest procesem cięcia na zimno. Sprawia to, że obrabiany materiał nie ulega odkształceniom termicznym i zmianom właściwości spowodowanych podwyższoną temperaturą. Koherentny strumień cieczy powstały po przejściu wody przez specjalną dyszę o ciśnieniu ok. 4000 bar rozcina materiał skutecznie i dokładnie. Cięcie metodą wodną jest wyjątkowo precyzyjne i daje wyraźne krawędzie. Dzięki obróbce CNC możemy w sposób nieograniczony projektować dowolne kształty. W ten sposób cięcie wodą gwarantuje precyzję – zapewniając jednocześnie powtarzalność wymiarów. Ten sposób obróbki materiałów zapewnia niskie koszty produkcji, co przekłada się na niższą cenę gotowego elementu.

Wycinamy elementy maszynami CNC przy zastosowaniu metody wodnej

Oferujemy profesjonalne cięcie wodą, do którego wykorzystujemy maszyny CNC. Dzięki temu, że mamy specjalistyczne maszyny, zapewniamy:

 • dokładnie i starannie docięte krawędzie materiału,
 • zachowanie precyzji podczas cięcia,
 • sprawną realizację zamówienia (rozpoczynamy ją tuż po otrzymaniu projektu),
 • powtarzalność wymiarów;
 • niemal nieograniczone możliwości w kwestii doboru kształtów,
 • niskie koszty produkcji, co automatycznie przekłada się na niższą cenę gotowego elementu,
 • obróbkę w niskiej temperaturze, która nie powoduje zmiany właściwości materiału.

 

Cięcie wodą różnych materiałów

Oferowane usługa cięcia wodą to proces, któremu poddaje się nie tylko diament. Wszystkie pozostałe materiały można z powadzeniem obrabiać metodą wodną. Nasz firma podejmuje się cięcia wodą w następujących materiałach:
 • stali nierdzewnej, narzędziowej, konstrukcyjnej i w wielu innych jej rodzajach,
 • kamieniach naturalnych, np. granicie i piaskowcu,
 • szkle,
 • ceramice,
 • drewnie,
 • piance,
 • gumie,
 • tworzywach sztucznych.

Parametry techniczne naszych maszyn

Precyzyjne cięcie wodą zapewnia nam wysokiej klasy urządzenie, którego zakres roboczy wynosi: oś X – 3000 mm, oś Y – 2000 mm, oś Z – 200 mm, a dokładność cięcia utrzymuje się na poziomie +/- 0,1 mm/m. Na dodatek jego powtarzalność maksymalna oscyluje między +/- 0,05 mm/m, a prędkość pozycjonowania osiąga 20000 mm/m. Maszyna wyposażona jest w system kompensacji pochylenia cięcia oraz regulację poziomów ciśnienia pompy (10 wartości do wyboru). Warto również dodać, że jesteśmy jedną z nielicznych funkcjonujących na terenie Śląska firm, w której ofercie pojawia się usługa cięcia wodą metodą 3D.

Przewaga cięcia wodą nad laserem

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy cięciem wodą i laserem oraz dlaczego pierwsza z wymienionych technik jest lepsza. Oprócz oczywistych odmienności w postaci czynnika tnącego różnice występują przede wszystkim w jakości i możliwościach obu rozwiązań. Ciecie wodą pozwala bowiem na rozczłonkowywanie niemal każdego rodzaju materiału. Użycie lasera jest z kolei niemożliwe między innymi w przypadku powierzchni o wysokim współczynniku odbicia światła. Ponadto cięcie wodą wykonywane jest na zimno, co sprawia, że nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni materiału. Warto również dodać, że woda, w odróżnieniu do lasera, umożliwia na przykład rozcinanie wielowarstwowe oraz powoduje bardzo nieznaczne straty materiału.

Cięcie wodą - LOKO Pszczyna.

 

Zastosowanie cięcia wodą

Cięcie wodą, dzięki swoim cechom charakterystycznym, znajduje zastosowanie w wielu branżach. Do czego konkretnie jest wykorzystywane? Tym sposobem mogą być rozczłonkowywane nawet skały, takie jak granit. Właśnie dlatego cięcie wodą stosowane jest w kamieniarstwie do przygotowywania płyt nagrobkowych, krawężników czy elementów wykorzystywanych do budowy schodów. Oprócz tego stosuje się je również w pracach związanych z przetwórstwem drewna. Płyty meblowe, blaty, a nawet klocki zabawkowe wykonane z tego surowca, mogą być cięte właśnie za pomocą wody. Wspomniana ciecz doskonale radzi sobie również ze szkłem, dlatego zarówno małe, jak i duże jego tafle, wykorzystywane do produkcji okien, naczyń czy mebli, często cięte są przy zastosowaniu wody. Jeśli zatem są Państwo zainteresowani oferowaną przez nas usługą, zapraszamy do kontaktu.