Zastosowanie blach stalowych


Kategoria blachy stalowe obejmuje elementy walcowane na zimno oraz gorącowalcowane. W tym wpisie wyjaśnimy, czym się różnią oraz jakie zastosowanie mają stalowe blachy.

Charakterystyka procesu walcowania stali

Jak już napisaliśmy, blachy różnią się sposobem walcowania. Proces ten polega na obróbce plastycznej metalu, z wykorzystaniem obracających się walców. Walcowanie na gorąco odbywa się w temperaturze, która przekracza temperaturę rekrystalizacji stali. Efektem ubocznym procesu jest zgorzelina, która musi zostać wytrawiona. Ten sposób produkcji pozwala uzyskać grubą blachę, której wykończenie nie jest precyzyjne. Znajduje ona zastosowanie głównie w sektorze budowlanym i przemyśle. Z kolei zimnowalcowana stal cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na rozciąganie. To materiał o mniejszej grubości, ale lepszych walorach wizualnych, stąd sięgają po nią przedstawiciele branży motoryzacyjnej.

Uniwersalne zastosowanie stali

Nierdzewna stal to trwały materiał, odporny na uszkodzenia i negatywne skutki czynników atmosferycznych. Nie rysuje się, jest łatwa w obróbce, może być wykończona na wiele sposobów, łatwo się ją formuje. Co więcej, łatwo utrzymać ją w czystości i zdezynfekować. Cechy te powodują, że stal jest niezwykle uniwersalnym materiałem stosowanym w wielu branżach. Tworzy się z niej duże konstrukcje budowlane, balustrady profile, poręcze i osłony, a także zbiorniki oraz kontenery różnego typu. Jest powszechna w przemyśle ciężkim, lotnictwie i sektorze energetycznym. Służy do tworzenia części samochodowych, jest wykorzystywana także przez producentów sprzętu AGD. Wykonane z nierdzewnej stali elementy znajdziemy w kuchniach prywatnych (pojemniki, sztućce, stojaki na wino) oraz profesjonalnej gastronomii, wyposażonej w stalowe blaty, okapy i szafki.

Biorąc pod uwagę ciekawe walory estetyczne stali, znajduje ona zastosowanie także w wykończeniu wnętrz, zwłaszcza w nowocześnie urządzonych przestrzeniach komercyjnych. Instalacje wykonane ze stali zdobią kluby, puby i restauracje.

Wróć