Wykorzystanie formatek z brązu


Brąz to stop miedzi, w którym dodatkowym składnikiem może być cyna, aluminium, krzem, ołów, beryl, mangan oraz inne pierwiastki lub związki.

Już w starożytności brązy były znane i stosowane do wyrobu broni, naczyń, ozdób oraz przedmiotów codziennego użytku. Współcześnie brązy mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza w różnych gałęziach przemysłu. Ich wykorzystanie uzależnione jest od procentowego udziału materiałów użytych w stopie miedzi.

Charakterystyka i rodzaje brązu

Brąz to metal powstały z połączenia miedzi i jednego z dodatkowych składników. Dzieli się go na brąz do obróbki plastycznej i brąz odlewniczy. Brąz do obróbki plastycznej występuje w formie wyrobów hutniczych – rury, pręty, druty, blachy. Brąz odlewniczy pojawia się w postaci sztab lub kęsów. Najczęściej wykorzystywany jest brąz cynowy, ale dość często stosowany jest także brąz berylowy, krzemowy, manganowy czy aluminiowy. Brąz jest materiałem odpornym na działanie wysokiej temperatury i rdzy. Bardzo dobrze znosi zmienne przeciążenia, jest łatwy w obróbce, sprężysty i nie ściera się. Ponadto można go hartować i łączyć spawami. Tak szeroki zestaw różnorodnych cech sprawia, że brązy mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza w różnych gałęziach przemysłu.

Zastosowanie produktów z brązu

Współczesny przemysł korzysta z szerokiej dostępności wyrobów z metali kolorowych. Wyroby z brązu dostępne są w kilku formach, takich jak pręty, rury, płaskowniki i blachy brązowe, które wykorzystywane są do produkcji różnych części mechanicznych i komponentów maszyn. Płyty z brązu kojarzą się przede wszystkim z efektownymi tablicami pamiątkowymi. Jednocześnie płyty z brązu o różnej grubości znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Jednym z popularniejszych produktów z brązu są standardowe formatki z arkusza blachy. Szeroki wybór blach umożliwia szybką produkcję płyt z brązu, przeznaczonych do dalszej obróbki mechanicznej. Gotowe płyty z brązu są odporne na korozję, co umożliwia zastosowanie ich do produkcji elementów narażonych na wilgoć i zmieniające się warunki atmosferyczne. Oprócz tego mogą być wykorzystane do produkcji przemysłowej armatury wodnej i parowej, elementów sprężynujących, detali o skomplikowanych kształtach, panewek łożysk ślizgowych, a także elementów ozdobnych i reklamowych. Formatki stosuje się głównie do krycia dachu czy też attyki.

Wróć