W jaki sposób powstają płaskowniki?


Płaskowniki są elementem o bardzo charakterystycznym kształcie, od którego wywodzi się ich nazwa. Przypominają prostokąt o poprzecznym przekroju. Płaskowniki mogą być produkowane z różnych surowców. Wyróżnia się więc płaskowniki aluminiowe, stalowe, miedziane, wykonane z brązu oraz mosiądzu. Dzięki tak dużej różnorodności, jeżeli chodzi o materiały do ich produkcji, znajdują zastosowanie w praktycznie każdej branży. Największe znaczenie we wszystkich płaskownikach ma zakres temperatur, w jakich sprawdzi się dany materiał. Istotna jest również odporność na korozję i ścieranie.

Jak produkuje się płaskowniki i gdzie się je wykorzystuje?

Płaskowniki są elementem, który może powstawać różnymi metodami. Najczęściej są wycinane z blachy, produkowane za pomocą walcowania na zimno lub na gorąco bądź ciągnienia. Coraz częściej płaskowniki aluminiowe oraz te z innych surowców produkuje się za pomocą ciągnienia. Podczas tego procesu masa wybranego stopu przeciągana jest przez specjalne elementy nazywane ciągadłami. Pod wpływem rozciągania materiał wyjściowy wydłuża się, a kształt i przekrój zmienia się, dopasowując do wymagań. Tak wyprodukowane płaskowniki są odporne na duże obciążenia.

Płaskowniki walcowane na gorąco produkuje się poprzez umieszczenie rozgrzanego stopu lub metalu pomiędzy dwoma obracającymi się walcami. Pod wpływem nacisku walców blacha zmniejsza swoją średnicę, zwiększając długość, aż do osiągnięcia wymaganych parametrów. Ostatnią metodą jest wycinanie płaskowników z blachy, której parametry oraz materiał został odpowiednio dobrany do potrzeb.

Płaskowniki wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju konstrukcji. Mogą one służyć jako półprodukt do tworzenia elementów wsporników czy ram dla różnych urządzeń i maszyn. Z płaskowników wykonuje się również kratownice, używane jako podesty technologiczne, klatki schodowe, wypełnienia regałów czy ramp. Z płaskowników coraz częściej produkuje się różnego rodzaju bramy i ogrodzenia. Są one również niezbędnym elementem większości budynków, dróg, a nawet samochodów.

Wróć