Specyfika płaskowników


Płaskowniki są metalowymi prętami o przekroju prostokątnym.

Mają szerokie zastosowanie w przemyśle, w branżach energetycznej, motoryzacyjnej, hydraulicznej czy budowlanej, gdzie stanowią elementy konstrukcyjne, na przykład do budowania poręczy, bram, czy barierek. Ich cechą charakterystyczną jest odporność na działanie czynników zewnętrznych, a przede wszystkim na odkształcenia.

Z czego mogą być wykonane płaskowniki?

Płaskowniki mogą być wykonane z rozmaitych stopów metali, w zależności od tego, jakie będą miały one zastosowanie. Mogą to być elementy aluminiowe, mosiężne, stalowe czy miedziane. Wybór odpowiedniego stopu zależy od warunków, w jakich będzie płaskownik użytkowany. Trzeba pamiętać, że płaskowniki mają zastosowanie nawet jako elementy samolotów, stąd dobór odpowiedniego materiału, musi uwzględniać nawet tak wymagające warunki, jakie stwarza latanie czy wytwarzanie dużych prędkości i napięć.

Sposoby wytwarzania

Płaskowniki wytwarza się kilkoma sposobami: ciągnieniem,  wyciskaniem, walcowaniem, lub wycinaniem z blachy. Ciągnienie polega na przeciąganiu masy stopu przez otwór ciągadła. W wyniku tego procesu masa ta się umacnia, wydłuża i nabiera ostatecznego kształtu zachowując wysoką dokładność wymiarów. Wyciskanie polega na przeciskaniu rozgrzanej do temperatury plastyczności bryły metalu, po czym po ostygnięciu prostuje się gotowe płaskowniki. Walcowanie to proces polegający na ściskaniu rozgrzanego materiału pomiędzy dwoma ruchomymi walcami. Ostatnim ze sposobów jest wycinanie blachy, które polega na uzyskiwaniu mniejszych elementów z większych powierzchni. W tym celu używa się palników, ostrzy i cięcia wodą.

Zastosowanie

Płaskowniki są obecnie w powszechnym użyciu, niemal w każdej branży. Trudno sobie wyobrazić dzisiejsze konstrukcje, zarówno te proste, jak i nowoczesne, bez ich użycia. To one stanowią nieodłączny element budynków, mostów, infrastruktury miejskiej, przemysłu – niemal w każdej dziedzinie, także stoczniowej czy lotniczej. Ze względu na różnorodność stopów, z których mogą być wykonane, ich zastosowanie pozwala na tak szerokie użycie. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, a są one obecne niemal w każdej większej i mniejszej konstrukcji.

Wróć