Poznaj zastosowania taśm wykonanych z brązu


Brąz jest stopem składającym się z miedzi, cyny oraz innych pierwiastków. Wykorzystywany był już w starożytności i do dziś cieszy się całkiem sporą popularnością. Dawniej wykorzystywano go do produkcji różnego rodzaju narzędzi, ozdób oraz przedmiotów codziennego użytku. Obecnie, w zależności od pierwiastków dodatkowych, wyróżnić można kilka rodzajów brązów, różniących się nieco właściwościami i postacią.

Gdzie znajdują zastosowanie taśmy wykonane z brązu?

Brąz jest materiałem stosunkowo drogim i wytrzymałym. Charakteryzuje go odporność na działanie wysokich temperatur oraz korozji. Jest łatwy w obróbce, sprężysty, nie ściera się i bardzo dobrze znosi zmienne przeciążenia. Obecnie z brązu produkowane są blachy, płaskowniki, pręty, tuleje oraz taśmy, które następnie wykorzystywane są przez inne branże do produkcji różnego rodzaju elementów. Co ważne, stop ten jest neutralny podczas łączenia z innymi materiałami, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa powstania ogniwa elektronicznego.

Do produkcji prętów, taśm, blach, płaskowników oraz tulei z brązu mogą być wykorzystane różne stopy brązu. Do najpopularniejszych należą:

  • Brąz berylowy,
  • Brąz aluminiowy,
  • Brąz krzemowy,
  • Brąz cynowy.

Brązy berylowe oprócz już wspominanej miedzi i cyny zawierają około 2% berylu i do 0,5% tytanu, kobaltu i niklu. Są niezwykle odporne na zużycie, korozję i ścieranie. Taśmy brązowe z tego materiału wykorzystuje się do produkcji części pomp, sprężyn, szczotek w silnikach elektrycznych, a także narzędzi chirurgicznych. Brązy aluminiowe zawierają od 5% do 11% aluminium. Są niezwykle twarde i wytrzymałe. Taśmy z brązu aluminiowego wykorzystywane są w elementach łożysk, armatury i napędów.

Brązy krzemowe zawierają około 4,5% krzemu. Są odporne na ścieranie. Taśmy z tego stopu wykorzystuje się do produkcji siatek oraz sprężyn, znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym i elektromaszynowym. Taśmy z brązu cynowego wykorzystywane są również w branży elektronicznej i elektromechanicznej do wytwarzania różnego rodzaju elementów składowych. Znajdują zastosowanie także podczas produkcji elementów pracujących w morskiej wodzie, monet oraz sprężyn.

Wróć