Na czym polega łuszczenie prętów?


Pręty są jednym z najczęściej wykorzystywanych wyrobów hutniczych. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, można wykorzystać je do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji i elementów maszyn. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów prętów, różniących się długością, szerokością oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Niezależnie od typu prętów, te wykonane ze stali często poddaje się je procesowi łuszczenia.

Na czym polega proces łuszczenia prętów?

Łuszczenie prętów jest procesem, który ma za zadanie usunąć z ich powierzchni wszelkie nierówności, zadziorów i innych wad. Dotyczy to zarówno prętów aluminiowych lub stalowych wyprodukowanych metodą walcowania, jak i tych, które powstały podczas kucia. Do łuszczenia prętów stalowych wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia nazywane łuszczarkami, wyposażone w profesjonalne narzędzia tnące. Za ich pomocą usuwana jest wierzchnia warstwa stali.

Jak już wspomniano, podczas łuszczenia prętów usuwane są różnego rodzaju niedoskonałości z powierzchni prętów. Mowa tu również o wszelkiego rodzaju naddatkach materiału, jak również rysach, pęknięciach oraz zgorzelinie walcowniczej. Wykonanie tego zabiegu na prętach sprawia, że ich powierzchnia staje się idealnie gładka i wolna od niedoskonałości. Ma to duży wpływ nie tylko na estetykę, ale również na wytrzymałość prętów.

Jak przebiega łuszczenie prętów?

Łuszczenie prętów uznawane jest za proces niezwykle wydajny i produktywny. Łuszczarki są urządzeniami o dosyć skomplikowanej budowie. Pręt wprowadzany jest do łuszczarki, która złuszcza wierzchnią warstwę za pomocą płytki łuszczącej. Odpady są odseparowywane, natomiast pręt za pomocą rolek przechodzi na drugą stronę maszyny. Dzięki przemyślanej konstrukcji łuszczenie prętów jest bezpieczne i wygodne dla operatora.

Wróć