Na czym polega cięcie z użyciem wody?


Technologia cięcia wodą, czyli tak zwany waterjet, to proces, w którym wykorzystuje się sterowane komputerowo maszyny CNC (Computerized Numerical Control) w celu zarówno przecinania całego materiału, jak i wycinania w nim różnorodnych kształtów o najbardziej skomplikowanej strukturze.

W całej pracy związanej z cięciem materiałów tą technologią wykorzystuje się strumień wody będący pod wysokim ciśnieniem, jak również ścierniwo (np. piasek granatu). Odpowiedzialna za zwiększenie ciśnienia wody pompa jest w stanie zwiększyć je nawet do 6000 barów, mieszając je ze ścierniwem w wycinarce. Następnym, a zarazem ostatnim etapem tego procesu jest skierowanie strumienia wody w danym kierunku oraz wycięcie otworu z ogromną prędkością (sięgającą nawet prędkości dźwięku).

Cały proces cięcia wodą w technologii CNC przeprowadzany jest w przypadku obróbki zarówno cienkich, jak i bardzo grubych materiałów. W związku z tym jest on chętnie wykorzystywany przez wszelkiego typu zakłady produkcyjne. Wśród materiałów, które skutecznie zostaną poddane obróbce w procesie cięcia wodą, wyróżnić możemy przede wszystkim:

  • stal (nierdzewną, kwasoodporną, konstrukcyjną, narzędziową oraz węglową);

  • żeliwo;

  • kamienie naturalne (np. granit czy marmur);

  • elementy drewniane (np. drewno lite, sklejkę, panele, płyty mdf);

  • metale nieżelazne (np. miedź, aluminium oraz brąz);

  • tworzywa sztuczne (np. PCV, plexi, poliamid i włókno węglowe);

  • elementy ceramiczne (np. gres i inne płytki podłogowe oraz porcelanę);

  • elementy szklane.

Zalety technologii cięcia wodnego

Skupiając się na temacie technologii cięcia wodą, warto również wspomnieć o jej zaletach, których również jest dosyć dużo. Wśród nich należy przede wszystkim zaznaczyć, iż proces ten jest niezwykle precyzyjny, ponieważ pozwala na uzyskanie nawet najdrobniejszych szczegółów, jeśli chodzi o wycięte kształty. Nie nagrzewa materiału, co pozwala na cięcie stali hartowanej oraz trudnościeralnej, oraz nie powoduje termicznego odkształcania ciętej krawędzi. Poza tym jest on w pełni sterowany komputerowo, co z kolei daje nam możliwość otrzymania dużej powtarzalności oraz wysokiej jakości i szybkości w trakcie obróbki jakiegokolwiek materiału. Uniwersalność to trzecia zaleta, o której powinniśmy wspomnieć, ponieważ proces ten można wykorzystywać w obróbce różnych typów materiałów niezależnie od ich wielkości czy grubości.

Wróć