Metale o różnej barwie w przemyśle


Dzisiejszy przemysł jest bez wątpienia bardzo mocno rozbudowany. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to, co dzisiaj jest produkowane czy wytwarzane, nie było nawet w sferze wyobraźni czy marzeń.

Obecnie produkujemy olbrzymie maszyny, których wykorzystanie bywa nieodłącznym elementem wielu dziedzin wydobywczych, ale równocześnie wytwarzamy bardzo precyzyjne narzędzia, bez których na przykład medycyna nie rozwinęłaby się do takiego poziomu, w jakim się znajduje. Nie można także zapomnieć o tym, że człowiek lata w kosmos, co wymaga zastosowania, a wcześniej także przebadania i przetestowania bardzo wielu materiałów. Wiele rzeczy, o których wspomnieliśmy, nie byłoby możliwych bez zastosowania w przemyśle metali kolorowych. Czym one tak naprawdę są? Jakie najpopularniejsze metale kolorowe wyróżniamy? I gdzie metale te znajdują szczególne zastosowanie? Przeanalizujemy bliżej ten temat.

Metal barwione — czym tak naprawdę są?

Metal kojarzy nam się przede wszystkim z żelazem. Bez wątpienia żelazo odmieniło oblicze świata. Co ciekawe, pierwszy wytop żelaza datowany jest na 750 rok p.n.e. Znamy je więc dość długo, jednak żelazo, przez swoje niewątpliwie bardzo ważne cechy, nie nadaje się do wszystkiego. Jest na przykład trudnotopliwe, co powoduje, że nie wszędzie znajdzie ono swoje zastosowanie. Jednak żelazo to nie jedyny metal, jaki znamy. Rodzajów metalu jest kilka, ale mówiąc o żelazie, wspomnieć trzeba o naszych dzisiejszych bohaterach, czyli metalach kolorowych. Dlaczego? Ponieważ metale te to metale nieżelazne oraz ich stopy niezawierające żelaza. W związku z powyższym, charakteryzują się one zupełnie innymi cechami niż żelazo i ich zastosowanie najczęściej jest właśnie tam, gdzie żelazo się po prostu nie sprawdza. Czym zatem charakteryzują się metale kolorowe? Przede wszystkim wysokim połyskiem, dobrym przewodnictwem cieplnym, odpornością na korozję oraz plastycznością, czyli podatnością na obróbkę i skrawanie. Poza tym dzielą się na metale lekkie oraz ciężkie.     

Jakie są rodzaje metali w różnych barwach?

Jak wspomnieliśmy, metale kolorowe dzielą się na lekkie i ciężkie. Do lekkich metali kolorowych zaliczamy magnez, aluminium i tytan. Natomiast ciężkie metale kolorowe to między innymi łatwotopliwy cynk, cyna i ołów, trudnotopliwa miedź, nikiel, srebro, złoto oraz bardzo trudnotopliwe molibden, tantal i wolfram. Jeśli chcemy jednak mówić o metalach kolorowych w kontekście przemysłu, to bez cienia wątpliwości najbardziej popularnymi metalami kolorowymi są miedź i aluminium oraz stopy takie jak mosiądz i brąz.

Miedź to metal kolorowy, który zna chyba każdy. Wykonuje się z niej rury wodociągowe, piorunochrony, ale także jest powszechnie stosowana w przewodach elektrycznych. Używana jest także do wytwarzania chłodnic, wymienników ciepła czy różnych aparatów chemicznych. Powszechnie znana jest także taśma miedziana. Ogólnie miedź wykazuje dobrą plastyczność, przewodnictwo termiczne i elektryczne, a do tego można ją poddawać obróbce  wręcz w różnie skrajnych temperaturach oraz dowolnie kształtować.

Aluminium to wraz z miedzią najpowszechniejszy rodzaj metalu kolorowego. Jest bardzo lekkim, a przy tym dość wytrzymałym materiałem. Te cechy idealnie nadają się do zastosowania w budownictwie i to właśnie tam aluminium jest najczęściej wykorzystywane. Blacha aluminiowa, pręty czy płaskowniki aluminiowe można spotkać wszędzie - od transportu po produkcję mebli.

Gdy wrócimy jeszcze na chwilę do miedzi, to z połączenia właśnie miedzi i cynku otrzymamy mosiądz, czyli stop, który wykorzystywany jest także w szeroko rozumianym budownictwie, także tym specjalistycznym, oraz do produkcji medali, świeczników czy instrumentów muzycznych. Natomiast połączenie miedzi z cyną da nam z kolei brąz, czyli materiał, z którego produkuje się  między innymi łożyska, śruby czy żaroodporną armaturę chemiczną.

Mówiąc o metalach kolorowych i ich zastosowaniu w przemyśle, nie możemy zapomnieć o srebrze i złocie, czyli surowcach szlachetnych, używanych w branży jubilerskiej do produkcji biżuterii.

Reasumując, metale kolorowe są bardzo ważnym materiałem stosowanym jako surowiec w różnych gałęziach przemysłu. Branże takie jak elektroniczna, ciepłownicza czy budownicza, a nawet artystyczna, nie mogłyby obecnie wręcz istnieć bez stosowania metali kolorowych.

Wróć