Gdzie stosuje się pręty gładkie?


Wykonywanie elementów infrastruktury przemysłowej, części rozmaitych instalacji, a także komponentów maszyn i urządzeń w postaci różnych detali tworzących ich poszczególne podzespoły wymaga zastosowania odpowiednich metali. Poza najszerzej używanymi gatunkami stali w wielu przypadkach potrzebne będą jednak metale kolorowe. Na ogół są to stopy aluminium lub miedzi – mosiądz albo poszczególne odmiany brązów – m.in. dwuskładnikowe tj. aluminiowe, fosforowe, cynowe, berylowe albo manganowe czy trójskładnikowe np. brąz cynowo-ołowiowy bądź aluminiowo-żelazowy. Równie istotna co skład chemiczny okaże się również forma, w jakiej dany metal będzie dostarczony. Przekonajmy się, dlaczego jest to tak istotne i sprawdźmy, do czego mogą przydać się pręty gładkie.

Dlaczego korzysta się z prętów?

Większość elementów metalowych musi być wykonana tak, by uzyskały one potrzebną geometrię i wymiary, a także założoną w konkretnym przypadku dokładność, jeżeli chodzi o precyzję obróbki i chropowatość powierzchni. Najczęściej stosowanymi technologiami jest obróbka skrawaniem polegająca na toczeniu, frezowaniu lub wierceniu, a niekiedy dłutowaniu bądź przeciąganiu, a także obróbka plastyczna np. gięcie. Dla zmniejszenia liczby koniecznych operacji technologicznych i skrócenia czasu potrzebnego na uzyskanie gotowego wyrobu oraz zredukowania ilości powstających odpadów na ogół wybiera się materiał w postaci najbardziej zbliżonej pod względem geometrii do planowanego produktu. Sprawia to, że jednym z chętniej zamawianych postaci są pręty o rozmaitych przekrojach – zwykle prostokątne i kwadratowe, a także okrągłe.

Do czego używa się prętów?

Pręty z metali kolorowych są najczęściej przeznaczone do obróbki wiórowej i powstają z nich rozmaite elementy maszyn i urządzeń od kół zębatych po korpusy podzespołów. Mogą być potrzebne do produkcji armatury przemysłowej czy komponentów poddawanych znacznym obciążeniom termicznym bądź mechanicznym. Zdarza się, że służą też jako mocowania lub podpory. Paleta możliwych zastosowań jest szeroka, sięgając od wyrobów precyzyjnych po części struktur nośnych.

Wróć