Co wchodzi w skład metali nieżelaznych?


Metale kolorowe, znane również jako metale nieżelazne, charakteryzują się tym, że nie mają w swoim składzie żelaza. Są one bardzo popularnymi surowcami, wykorzystywanymi w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, na co wpływ ma ich szeroki wachlarz właściwości chemicznych, mechanicznych, fizycznych oraz technologicznych.

Metale nieżelazne możemy podzielić na trzy grupy:

  • Metale ciężkie,
  • Metale lekkie,
  • Inne metale nieżelazne.

Jakie metale wchodzą w skład grupy metali nieżelaznych?

Najbardziej popularnymi metalami kolorowymi jest miedź, aluminium, cynk, cyna, ołów, brąz oraz mosiądz. Ich cechami szczególnymi jest wysoki połysk, bardzo dobre przewodnictwo cieplne, plastyczność, a także wysoka odporność na korozję. Do grupy lekkich metali nieżelaznych zalicza się przede wszystkim magnez, aluminium oraz tytan. W grupie ciężkich metali kolorowych znajdziemy cynk, cynę oraz ołów, które określane są mianem łatwo topliwych, oraz nikiel, złoto, srebro i miedź, które topią się z trudem. Należy wyróżnić jeszcze metale, które bardzo trudno się topią – molibden, wolfram oraz tantal.

Najczęściej wykorzystywanym metalem kolorowym jest miedź. Miedziane pręty i inne elementy z tego surowca wykorzystywane są do produkcji instalacji elektrycznych, piorunochronów, rur wodociągowych oraz przewodów. Mosiądz, będący kolejnym popularnym metalem kolorowym wykorzystuje się w budownictwie okrętowym, a także do produkcji instrumentów muzycznych, świeczników oraz medali. Brąz, otrzymywany z połączenia miedzi z cyną służy do produkcji śrub, łożysk oraz żaroodpornej armatury chemicznej.

Aluminium jest metalem nieżelaznym, z którym spotykamy się na każdym kroku. Wykorzystuje się go w praktycznie każdej branży, od przemysłu spożywczego po przemysł budowlany. Metale nieżelazne jak złoto czy srebro są bardzo szlachetnymi surowcami, wykorzystywanymi przede wszystkim do produkcji biżuterii, możemy spotkać się również ze srebrnymi świecznikami czy sztućcami. Metale kolorowe stanowią bardzo ważny element przemysłu. Dużą zaletą jest nie tylko ich wszechstronność zastosowania, ale również możliwość ich recyklingu bez utraty jakości surowca, dzięki czemu złoża naturalne nie są nadmiernie eksploatowane.

Wróć