Co trzeba wiedzieć o perforowaniu metali?


Perforowanie metali jest procesem, który ma na celu nadać metalowym elementom walorów estetycznych oraz technicznych. Za pomocą specjalnych urządzeń mechanicznych lub narzędzi ręcznych wykonuje się otwory, szczeliny lub inne dekoracyjne kształty. Perforacje najczęściej wykonuje się na elementach z aluminium, stali, metali nierdzewnych, ocynkowanych, mosiężnych i miedzianych. Perforacje najczęściej przyjmują kształt okrągłych oczek, kwadratów, prostokątów lub podłużnych otworów. W celach dekoracyjnych często wykonuje się perforację w kształcie koniczynek.

Jakie są najważniejsze informacje na temat perforacji metalu?

Perforowanie metalu można wykonywać za pomocą różnych narzędzi. Tej obróbce najczęściej poddawane są całe arkusze blachy. Dużą zaletą jest fakt, że blachy perforowane mogą mieć praktycznie dowolne wymiary, podobnie jak perforacje na nich umieszczone. Do najpopularniejszych sposobów perforacji zalicza się wycinanie laserem, wycinanie strumieniem wody, wiercenie, frezowanie oraz wykrawanie.

Wykrawanie wykonywane jest za pomocą specjalistycznych maszyn, precyzyjnie wycinających otwory zgodnie z projektem. W przypadku grubszych blach zazwyczaj stosuje się wiercenie. Za pomocą tej metody można uzyskać otwory o dowolnej średnicy i nachyleniu. Perforowanie metali za pomocą frezowania wykonuje się w sytuacji, kiedy dwie pozostałe metody nie mogą być zastosowane.

Metoda dobierana jest przede wszystkim do konkretnego rodzaju metalu, jego grubości oraz pożądanego efektu. Dzięki procesowi perforacji powstają elementy powszechnie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, architektonicznej, rolniczej, energetycznej, chemicznej i energetycznej. Pełnią funkcję ważnych elementów użytkowych, a także w wielu przypadkach oryginalnych konstrukcji dekoracyjnych.

Wróć