Cover Image

Jakie metale kolorowe podlegają recyklingowi?

Listopad 24, 2021
Czas czytania: 3 minut

Ze względu na coraz większą świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczenia środowiska, coraz większą wagę przykłada się do recyklingu, czyli ponownego przerobu różnego rodzaju surowców. Nie każdy materiał nadaje się do recyklingu, jednak wraz z rozwojem technologii, coraz więcej surowców można ponownie przetworzyć bez strat w ich jakości. Metale kolorowe są grupą surowców, z których większość można poddać recyklingowi.

Które z metalów kolorowych można ponownie przetworzyć?

Metale kolorowe zgodnie z definicją są wszelkimi metalami oraz stopami metali które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Ze względu na ten fakt metale kolorowe często nazywane są zamiennie nieżelaznymi. Najbardziej popularnymi przedstawicielami tej grupy metali jest miedź, brąz, aluminium, cyna, cynk, mosiądz oraz ołów. Najczęściej do recyklingu trafiają takie metale jak miedź, mosiądz oraz aluminium. Jest to spowodowane ich bardzo powszechnym wykorzystaniem i dużą popularnością w wielu gałęziach przemysłu.

Aluminium jest powszechnie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, lotniczej oraz w przemyśle stoczniowym. Elementy aluminiowe znajdują zastosowanie również w branży budowlanej oraz spożywczej. Do recyklingu najczęściej oddawane są blachy aluminiowe, elementy konstrukcyjne, zużyte maszyny i części samochodowych. Kolejnym równie często przetwarzanym metalem kolorowym jest miedź. Znaleźć ją można przede wszystkim w różnego rodzaju instalacjach elektrycznych oraz urządzeniach elektronicznych. Wykorzystuje się je również w instalacjach wodociągowych, a także przy produkcji wymienników ciepła.

Mosiądz jest trzecim w kolejności metalem kolorowym, który poddaje się recyklingowi. Z tego surowca powstają różnego rodzaju klamki oraz okucia meblowe, a także sprzęty domowe jak kłódki czy moździerze, oraz ramy obrazów. Ze względu na szeroki wybór odmian mosiądzu, wykorzystuje się go na szerszą skalę w przemyśle samochodowym, maszynowym oraz chemicznym. Z tego surowca można wyrabiać różnego rodzaju membrany, rury a także wężownice.

Proces recyklingu każdego z tych metali wygląda bardzo podobnie i składa się z kilku kroków. Na początku każdy surowiec rozdrabnia się na mniejsze elementy, po czym przesiewa się go na sitach, aby oddzielić zanieczyszczenia. Następnie za pomocą specjalistycznych metod dany metal jest separowany od innych składników. Kolejnym etapem jest wypalanie w piecu, dzięki czemu usuwa się pozostałości lakierów, farb i różnych zabrudzeń, które nie zostały usunięte podczas wcześniejszych etapów. Kolejnymi krokami jest przetopienie, rafinacja i filtrowanie. Ostatnim krokiem jest odlewanie surowca w przygotowanych formach, dzięki czemu otrzymywany jest materiał gotowy do ponownego wykorzystania.