Cover Image

Jak dzieli się pręty ze względu na kształt?

Listopad 18, 2021
Czas czytania: 3 minut

Pręty są elementami powszechnie wykorzystywanymi w branży budowlanej, ogrodniczej, a także w rolnictwie. W zależności od metalu, z jakiego powstały mogą być wykorzystywane również w innych branżach, związanych z chemią, a także do wytwarzania narzędzi. Pręty można podzielić ze względu na różne parametry. Jednym z najczęściej przytaczanych podziałów jest ten ze względu na to, jaki kształt mają pręty.

Jakie kształty prętów są najczęściej spotykane?

Ze względu na ten parametr, możemy wyróżnić:

  • Pręty płaskie,
  • Pręty okrągłe,
  • Pręty kwadratowe,
  • Pręty prostokątne,
  • Pręty sześciokątne.

Najczęściej występują pręty płaskie oraz okrągłe. Pozostałe dwa kształty najczęściej przyjmują pręty aluminiowe bądź te z brązu wykorzystywane w wielu branżach. Pręty aluminiowe mają swój udział w budowaniu domów, stosuje się je przy wykonywaniu okien oraz fasad, a także przy drzwiach, ogrodzeniach, balustradach czy scenach. Z prętów aluminiowych korzystają także branża transportowa oraz elektroniczna. Za ich pomocą powstają zbrojenia oraz kratownice.

Pręty wykonane z miedzi, mosiądzu, brązu czy stali nierdzewnej zazwyczaj przyjmują okrągły bądź płaski kształt. Pręty mosiężne są bardzo wytrzymałe, wykorzystuje się je przede wszystkim w metalurgii, przemyśle chemicznym, elektrotechnicznym, jak również w kowalstwie artystycznym. Pręty miedziane, ze względu na swoją wysoką odporność na warunki atmosferyczne i wilgoć, a także dobre przewodzenie ciepła wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej oraz budowlanej. Ten materiał można znaleźć zarówno w dachach, jak i kablach.

Pręty z brązu dostępne są we wszystkich wymienionych kształtach. Materiał ten jest łatwy w obróbce, a jednocześnie bardzo wytrzymały. Są elementem konstrukcji armatury, a także maszyn przeznaczonych do pracy w morskiej wodzie. Bardzo popularne są również pręty wykonane ze stali, stanowiące jeden z najczęściej wykorzystywanych elementów zbrojących, zwiększających wytrzymałość budynków. Elementy te nie są podatne na korozję, nie reagują z substancjami chemicznymi oraz gazami.