Cover Image

Do czego wykorzystuje się blachę miedzianą?

Listopad 22, 2021
Czas czytania: 3 minut

Blacha miedziana jest materiałem od lat wykorzystywanym zarówno w budownictwie, jak i w elektronice. Pokrycia dachowe wykonane z miedzi, o bardzo charakterystycznej barwie mogą przetrwać naprawdę długi okres czasu, liczony w setkach. Miedź jest bardzo odporna na korozję. Pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych na powierzchni miedzianych elementów pojawia się patyna – powłoka o zielonkawym kolorze, dzięki której blacha jest jeszcze bardziej odporna na mróz, śnieg oraz deszcz.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się blachy miedziane?

Elementy wykonane  charakteryzują się bardzo szerokim sposobem wykorzystania. Z blach miedzianych wykonuje się nie tylko pokrycia dachowe, ale również parapety i rynny. Z elementów wiedzianych tworzy się również ekrany w transformatorach, kable, a także części odpowiedzialne za odprowadzanie ładunków elektrycznych. Tak szerokie zastosowanie jest podyktowane kilkoma cechami wykazywanymi przez ten surowiec. Blachy miedziane są ogromnie trwałe i szczelne, co pozwala na wykonanie pokrycia dachowego, mogącego przetrwać bez zniszczeń nawet kilkaset lat.

Blachy miedziane nie wymagają żadnej konserwacji, co znacznie ułatwia ich eksploatację i zmniejsza koszty utrzymania. Pokrycia z miedzianej blachy często można spotkać na kościołach, domach jednorodzinnych, przybudówkach, a także ratuszach oraz zamkach. Dawniej dach wykonany z tego materiału był luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecnie, ze względu na ciekawe zabarwienie i trwałość miedzianych elementów coraz więcej decyduje się na dach z tego materiału.

W dawnych czasach z miedzi wykonywało się również monety, naczynia oraz różnego rodzaju narzędzia. Dostępna w arkuszach o różnych rozmiarach i grubości, znajduje zastosowanie w wielu branżach, jak na przykład przemyśle chemicznym, maszynowym, motoryzacyjnym czy elektrotechnicznym. Materiał ten jest bardzo łatwy w obróbce, niezależnie od temperatury. Miedź połączona ze srebrem bądź złotem staje się oryginalnym materiałem, wykorzystywanym do produkcji biżuterii, charakteryzującej się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Ze względu na swoje przewodnictwo cieplne jest również niezbędnym elementem instalacji grzewczych.